недеља, 18. новембар 2012.

Ово су српски крвници из Хага!

Сандра Малишић

Мерон, који је заједно са судијама Робинсоном и Гунејом ослободио Готовину и Маркача, образложење пресуде дао на свега 56 страна

Патрик Робинсон, Теодор Мерон и Мехмед Гунеј

Селективна правда!
Жалбено веће Трибунала у Хагу, које је ослободило хрватске генерале Готовину и Маркача - у којем су били и Јамајканац Патрик Робинсон и Турчин Мехмед Гунеј, са судијом Теодором Мероном на челу - своје образложење дало је на свега 56 страна, што је скандал и преседан у пракси овог суда. Подсећамо, првостепена пресуда којом су двојица генерала била оптужена на 24 односно 18 година била је написана на 1.200 страна! За њих 220.000 Срба нису прогнани из Хрватске, већ су сами отишли, а 1.960 убијених једноставно не постоји. Они су пљунули на српске жртве.

Мерон је познат по томе што је у другом степену срушио пресуду од 45 година хрватском генералу Тихомиру Блашкићу, док је српском генералу Веселину Шљиванчанину на правосудних пет додао 12 година робије, да би му на крају одредио казну од десет година затвора!

Времешни амерички судија је у судском већу које треба да пресуди и бившим шефовима српског ДБ Френкију Симатовићу и Јовици Станишићу, оптуженима за злочине полицијских и паравојних јединица над несрбима у Хрватској и БиХ.

Интересантно је да је Мерон као председник већа у поступку против генерала Радислава Крстића, осуђеног на 35 година затвора, први пут после Другог светског рата званично у пресуди употребљена реч геноцид за злочине у Сребреници.

Адвокат Новак Лукић, који је бранио више хашких оптуженика, истиче да подељена мишљења судија говоре о „невероватном конфликту“ и дубоком неслагању унутар петочланог судског већа.

- Одлука Трибунала оставиће значајан траг и на политичке односе и на међународно право - напоменуо је Лукић.


Овако је судио Хаг

♦ 50 Срба осуђено је на 914 година
♦ 14 Хрвата осуђено је на 171 годину
♦ 5 Бошњака на 39,5 година
♦ 2 Албанца на 19 година
♦ 1 Македонац на 12 година

Љајић: Сад не треба повући тужбу против Хрватске

Расим Љајић, председник Савета за сарадњу с Хашким трибуналом, за Курир је рекао да је Србија увек била посвећена помирењу у региону.

- Овакве пресуде томе сигурно неће допринети. Предложили смо да и Србија и Хрватска у исто време повуку тужбе пред Међународном правом, али није било позитивног одговора. Сматрам да ми у овом тренутку, без обзира на ову пресуду, не треба да повлачимо тужбу против Хрватске - рекао Љајић.
Покар: Ништа од правде

Члан жалбеног већа Фаусто Покар, који је био против овакве пресуде Готовини и Маркачу, у издвојеном мишљењу написао је да је пресуда противна било каквом осећају за правду.

- Не верујем да је правда задовољена када се кривица утврђена пресудом - коју првостепено веће није олако донело, о чему сведочи више од 1.300 страница анализе - једним потезом преиначује у само неколико пасуса.
Вучић: Право да важи за све

Александар Вучић, први потпредседник Владе, изјавио је да је Србија испуњавала и да ће испуњавати своје међународне обавезе, али да су грађани „констернирани“ ослобађајућом пресудом Хага.

- Међународна правда и међународно право морају да важе за све, а не само за једну страну - напоменуо је Вучић.

И није ни чудо што им поручи Војислав Шешељ


Нема коментара:

Постави коментар