понедељак, 20. август 2012.

Милосрдни ЛЕШИНАРИ!!!

вртлог


После бомби следи бизнис.

Мадлен Олбрајт, бивша државна секретарка САД, која је имала кључну улогу у администрацији председника Била Клинтона у међународној дипломатији за једнострано признање независности Косова 2008. године, богати се у јужној српској покрајини. Њена консалтинг фирма „Олбрајт групација“ стоји иза једног од мобилних оператера на „Ипко нету“ и специјални је саветник председавајућег УО интернет провајдера „Ипко нета“. Али, то јој није доста!

Сад се намерачила да купи пошту и телекомуникације Косова. Њена фирма „Олбрајт капитал менаџмент“ је међу осам компанија које су предале захтеве за приватизацију ПТК, најпрофитабилнијег косовског предузећа. ПТК има око милион претплатника у мобилној мрежи и 100.000 у фиксној телефонији, а пружа и приступ интернет услугама.

Директор Канцеларије за КиМ Александар Вулин каже да је то пракса низа политичара који су у време агресије на Србију свој ангажман објашњавали хуманитарним разлозима, а сада се богате од агресије коју су сами наредили.

- Економија обично покаже зашто су и куда ишле армије. Ето вам доказа! Али, на Косову није могуће извршити приватизацију, а да се не поштују легитимна права Срба и оних који су учествовали у стварању предузећа. Према Резолуцији 1244, УН, односно Унмик, добили су право да управљају имовином. Управљати није исто што и отуђити - наводи Вулин и истиче да ће бити покренути процеси за све спорне приватизације.

- Канцеларија за КиМ ће покренути пред домаћим судовима захтев за оцену уставности приватизација на Косову, а исто то ће учинити и пред међународним судовима. Што се тиче телекомуникација, седам одсто „Телекома Србија“ је уништено на простору Косова и на тај начин је одузето 13 одсто укупног прихода - каже Вулин.


Службовање на Косову исплатило се многим међународним званичницима, који су после завршеног мандата развили бизнис у јужној српској покрајини. Пикирали су на телекомуникације, изградњу, нафту или су били саветници политичара у Приштини.

Ко све ради на Косову?


1. Весли Кларк
Комадант НАТО за време бомбардовања Србије руководи енергетском компанијом „Енвидтит“, а затражио је лиценцу за истраживање резерви угља.

Весли Кларк инвестира 5,6 милијарди долара на Косову!

Главнокомандујући НАТО у време рата на Косову Весли Кларк планира повратак на ту територију тежак више милијарди долара, тврди бечки економски дневник “Виртшафтсблат”.

Кларкова канадска фирма која инвестира у сектор енергетике, “Енвидити”, упутила је упит за добијање лиценце за експлоатацију угља на западу Косова. “Енвидити” жели да од добијеног угља производи синтетичко гориво и намерава да инвестира 5,6 милијарди долара у наредних шест година, уколико дође до реализације посла.

Кларкова фирма рачуна да би на западу Косова дневно могла да производи до 16 милиона литара или 100.000 барела горива, уколико буду пронађене довољне резерве.

Резеве угља на читавом Косову се, како додаје “Виртшафтсблат”, процењују на око 14 милиона тона.

Бивши амерички генерал је одувек неговао одличне односе с владом косовског премијера Хашима Тачија, указао је лист, додајући да је Министарство привреде у Приштини потврдило да је било састанка с представницима “Енвидити”, али да је све даље у вези с лиценцом у надлежности владе.

Директор “Енвидити” Џеф Брукман потврдио је бечком дневнику да постоје пројекти за Косово, али није желео да открива детаље. Предност методе “угаљ до ликвидности”, на коју се ослања “Енвидити”, јесте то што се могу користити налазишта угља на већој дубини.

“Енвидити” има сличан пројекат у Монголији, где је компанија откупила 780 квадратних километара земљишта са доказаним налазиштима угља. Метода производње горива из угља је позната још од Другог светског рата, и користи се уобичајено у временима високих цена нафте.

Ова метода, међутим, производи и релативно много штетних гасова јер се угаљ подземно сагорева до гасног стања, а потом претвара у течност. Завршни производ није лошији од дизела према термичким особинама, а може бити коришћен и за производњу струје, ђубрива и пластике, навео је “Виртшафтсблат”.

Кларк је у више наврата инвестирао у алтернативне облике енергије. Он је директор у америчкој фирми “СолоПауер”, а у финансијском свету САД држи и више места као члан управног одбора.


2. Бернар Кушнер
Први шеф мисије УН на Косову, оженио се Албанком, а добро обавештени извори тврде да и он послује с појединим фирмама.


Памтићемо га по изјави
"Прошле недеље имали смо деветоро убијених Срба, ове недеље - осморо. То је јасан напредак".
(Бернар Кушнер, Шеф цивилне мисије УН на Косову и Метохији, у изјави за ТВ "Франце 2", крајем марта 2000)

...а по овој?


Лексикон француског пријатељства

"Није више битно зашто се Срби бомбардују! Сада је то питање части НАТО-пакта"!?
(Жак Ширак, председник Француске, мај 1999.)

"Срби су народ без закона и без вере. То је народ разбојника и терориста".
(Жак Ширак, председник Француске, за ручком, јуна 1995. поводом састанка Шефова влада држава чланица ЕУ)

"Што се Срба тиче... То је данас један болестан народ".

(Генерал Жак Кот, бивши командант УНПРОФОР-а у Босни и Херцеговини, Војни месечник Дифенс национал, јун 1997, Париз)

"НАТО-разсрбљивач" (ДЕСЕРБИЗАТОР)"
(расистичка антисрпска реклама за спреј који уништава гамад. Канал + француске ТВ, емисија "Хоризонти", април 1999)

"Традиционално пријатељска" Француска  је године 1914. "случајно" послала погрешан калибар граната за топове српске војске (те исте топове Србији продала баш - Француска)!

"Традиционално пријатељска" Француска није хтела да пошаље ни бродове за прихват српских мученика који су у И Светском рату прешли Албанију у одступању него их развлачила од Валоне до Драча све док царска Русија није запретила једностраним потписивањем примирја са Немачком!?


3. Мајкл Џексон
Први командант Кфора и британски генерал вратио се на Косово после 12 година, и то као представник „Кор менаџмент групе“.

Како је објављено на сајту РТС-а, бивши командант британске копнене војске је униформу заменио цивилним оделом пошто је у међувремену постао пословни човек.

"Косово се променило набоље откако сам отишао одавде. Прогласило је независност и земља се лепо изградила. Сада покушавам да помогнем економски развој Косова, а не да гасим пожар као 1999. године", рекао је Џексон у Приштини.

"Видим бројне нове зграде, ново осветљење и радујем се новом односу са Косовом, другачијем и, надам се, бољем", рекао је "Дарт Вејдер", како су га звали војници који су служили под његовом командом. Генерал Џексон је, сматрају војни аналитичари, био најспособнији командант Кфора до сада, иако је радио у сложеним околностима, док је читава мисија била распоређена на основу прилично погрешних претпоставки обавештајних служби.

Његова првобитна мисија била је "заустављање евентуалног напада југословенских снага безбедности", док су западне обавештајне службе, јуна 1999. године, претпостављале да Срби неће остати на Косову после доласка снага НАТО.

Најпознатија епизода генерала Џексона на Косову био је сукоб са командантом НАТО-а Веслијем Кларком јер је одбио његово наређење да "одузме" приштински аеродром који је тада био под контролом руских војника.





4. Стивен Шук
Бивши заменик шефа Унмика саветник је партије Рамуша Харадинаја, за шта прима огромну накнаду.

Косовска штампа о Шуку: сраман крај за Унмик

Сви високотиражни приштински дневници на албанском језику јуче су дали велики публицитет истрази која се води против Стивена Шука, заменика шефа Унмика и бившег америчког генерала због "непрофесионалног понашања" и "блиског односа са Ектхемом Чекуом и Рамушом Харадинајем, бившим премијером Косова". Без разлике и штампани медији као и водеће телевизије, међу којима РТК, ТВ 21 и КТВ (Коха вижен) пренели су и "његову одбрану" коју је прекјуче изнео на конференцији за новинаре у Приштини.

Сви листови, више оптужују него бране други човек Унмик администрације па тако у оптужбама предњачи дневник "Експрес" где на првој страни пише "Сраман крај (за Унмик)". У тексту новинар подсећа да је овај дневник први открио да се нешто сумњиво догађа на релацији Унмик и људи блиски кабинету Агима Чекуа, као и да се "истрага води и против још једног високог званичника Унмика, као и да су пре три дана у Приштину стигла три истражитеља из Беча".

Осврћући се на досадашњи мандат заменика шефа Унмика главни и одговорни уредник "Експреса" Берат Бужала коментарише да су "задаци Шука били сасвим другачији од оних које је он обављао", наглашавајући да је разочаран што Стивен Шук ништа није урадио за албански народ. Бужала тврди да ће "искази Шука имати веома мали значај јер ће он бити третиран као Унмиков Дон Жуан, хвалисавац и преварант".

И "Епока е ре" оштро критикује "случај који није први у Унмику", а и они на првој страни преносе извештај са конференције за новинаре на коју се Шук "брани" тврдећи да је "крив зато што ради свој посао и што верује у бољу будућност Косова".

У наслову "Шук се оптужује за лоше послове", овај лист, каже да су неосновани напади на Шука, као и да је " недопустиво да се Унмик бави Шуком уместо да трага за гангстерима међу припадницима Унмика који су учинили много срамних ствари". Исти лист такође на првој страни преноси и критике невладине организације Устани, која Шука оптужује за "нетранспарентне радње са Чекуом, министром рударства и енергетике привремене косметске владе, поводом пројекта изградње ТЕ ′Ц′ у Обилићу". Чланови ове организације скраћу пажњу да су још раније предочавали на непрофесионално понашање Шука, али и на слично понашање Чекуа и владе Косова.

Извештај са конференције за новинаре, такође на првим странама, даје и "Коха диторе" у наслову "Стивен Шук под истрагом", при том не дајући никакве коментаре, као што се и очекивало од овог утицајног албанског листа у покрајини.

Лист "Зери" преноси "одбрану Стивена Шука" а то исто чини и новинар листа "Љајм", који у тексту, такође на првој страни, каже да "упркос почетку истраге Шук неће поднети оставку, јер се не осећа кривим за оптужбе, с обзиром на то да на Косову има много пријатеља али и непријатеља".

И у јучерашњим информативним емисијама електронских медија емитовани су извештаји из Приштине са конференције за новинаре Стивена Шука.

Успут и ово, да се не заборави...

Човек који је правио босанску војску

Пензионисани амерички генерал Стивен Шук се пре доласка на Космет, са позиције команданта снага НАТО-а у Босни и Херцеговини, борио да интегрише снаге безбедности у овој земљи, односно да од Војске Републике Српске и Армије БиХ створи једну оружану снагу. Радио је то под паролом – један Дејтон, једна линија командовања, једна војска и један буџет. Циљ је био да се та једна оружана сила једног дана укључи у НАТО.

Из Сарајева је у априлу 2006. дошао за заменика Сорена Јесена Петерсена, тадашњег високог представника УН на Космету. Већ у јулу се нашао у прилици да замењује Данца, који је поднео оставку да би каријеру наставио у Вашингтону у Америчком институту за мир, који није познат по наклоњености српским интересима било на Космету, било у БиХ. Док је обављао дужност високог представника, критиковао је изјаве представника српске мањине у Митровици као "веома неодговорне"  и залагао се за што скорије решење статуса, по мери Мартија Ахтисарија. У јуну ове године дао је изјаву "Њујорк тајмсу" у којој је наговестио да је Кфор "све мање у стању да ситуацију држи под контролом, сада мање него пре две године", опет се залажући за што скорије решење статуса.

Шук сам за себе каже да има много непријатеља, а изгледа да гаји и сумње да су у његов случај прсте умешале и неке друге међународне агенције. То је рекао када су га новинари у Приштини пре два дана питали да ли мисли да су оптужбе против њега  – да је био сувише близак косовским званичницима оптуженим за ратне злочине, и да је ступао у непримерене везе са службеницама УН мисије – зачете у Хашком трибуналу.



5. Џок Кови
Бивши заменик шефа Унмика високо је позициониран у компанији „Бехтел“, која на Косову и у Албанији гради ауто-путеве.


Нема коментара:

Постави коментар